Ford i HP przekształcają odpady z druku 3D w funkcjonalne części samochodowe

Ford wspólnie z HP kształtuje  przyszłość motoryzacyjnego druku 3D, dzięki innowacyjnemu projektowi ponownego wykorzystania odpadów powstających w ramach procesu druku 3D i przekształca je w formowane wtryskowo części samochodowe. To pierwsze tego typu działanie w branży.

Druk 3D może zrewolucjonizować produkcję niewielkich części do pojazdów, wpływając w ten sposób na bardziej zrównoważony rozwój. Koncerny znalazły sposób na przedłużenie żywotności nienadających się już do ponownego wykorzystania proszkowych materiałów do druku 3D, zamieniając je w komponenty do ciężarówek Forda.

Wdrożenie projektu – od pomysłu, do uruchomienia wstępnego etapu produkcji – trwało mniej niż rok.

Klipsy przewodów paliwowych formowane wtryskowo z odzyskanego proszku z druku 3D w technologii HP MJF 3D

Ekologia i jakość

Ekologia i zrównoważony rozwój jest priorytetem dla obu firm, które poprzez wspólne poszukiwania doprowadziły do finalizacji powyższego projektu. Uzyskane w ten sposób części (formowane wtryskowo) są bardziej przyjazne dla środowiska, dodatkowo bez żadnych ustępstw i kompromisów w zakresie trwałości i standardów jakości, jakich wymagają części motoryzacyjne. 

Materiały z recyklingu są wykorzystywane do produkcji formowanych wtryskowo klipsów przewodów paliwowych, instalowanych w ciężarówkach Super Duty F-250. Warto zaznaczyć, że wykonane w ten sposób części mają lepszą odporność na chemikalia i wilgoć w porównaniu do tych wytwarzanych z konwencjonalnych surowców. Ponadto są 7% lżejsze i kosztują o 10% mniej.

Zespół badawczy Forda już wytypował 10 kolejnych komponentów w istniejących pojazdach, które mogłyby skorzystać na tym innowacyjnym zastosowaniu materiału i systematycznie przenosi je do przyszłych modeli.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas