Druk 3D przełamuje ograniczenia związane z niepełnosprawnością

Rozwój technologii druku 3D zarówno w obszarze tworzyw sztucznych, jak i metali zapewnia coraz większą wydajność wytwarzania przy znacznie niższych kosztach, w stosunku do konwencjonalnych metod produkcji.

Druk 3D pomaga w opracowaniu produktów, które przynoszą korzyści ludziom na całym świecie i podnosi jakość życia tam, gdzie dotychczas nie było takiej możliwości. Znajduje coraz szersze zastosowanie w ortopedii i pediatrii, a dzięki najbardziej skalowalnym rozwiązaniom do wytwarzania przyrostowego od HP, kilka firm rozpoczęło już globalną ekspansję.

Fabryka ortez i protez 3D

Dubaj umocnił swoją pozycję światowego lidera w dziedzinie innowacyjnych technologii, dzięki startupowi Mobilis, który we współpracy z Grupą Jumbo opracował koncepcję „inteligentnej fabryki” wytwarzającej ortezy i protezy z modelem linii montażowej, zaprojektowanym do produkcji jednoprzepływowej, obsługą przetwarzania w chmurze, produkcji wspieranej przez roboty, technologii elektronicznej wymiany danych, montażu linii elektronicznych oraz druku 3D HP Metal Jet i Multi Jet Fusion.

Previous slide
Next slide

System protetyczny skierowany do osób z wrodzonym brakiem kończyn

Tradycyjnie większość produktów protetycznych i ortopedycznych jest wytwarzana ręcznie lub za pomocą konwencjonalnych maszyn, co zajmuje dużo czasu i podnosi koszty. Partnerstwo Jumbo z Mobilis znacznie przyspiesza i poprawia wyniki leczenia oraz rehabilitacji pacjentów, przez co istotnie wpływa na jakość ich życia.

Firmy takie jak ProsFit w Europie i Unlimited Tomorrow w USA również dostrzegają potencjał stosunkowo niedawnych osiągnięć technologicznych, które sprawiają, że wytwarzanie przyrostowe protez z tworzyw sztucznych na skalę przemysłową jest opłacalne i ekonomicznie.

Firmy takie jak ProsFit w Europie i Unlimited Tomorrow w USA również dostrzegają potencjał stosunkowo niedawnych osiągnięć technologicznych, które sprawiają, że wytwarzanie przyrostowe protez z tworzyw sztucznych na skalę przemysłową jest opłacalne i ekonomicznie.

Gniazda protetyczne 3D

ProsFit jest międzynarodowym liderem w dostarczaniu sztucznych nasadek 3D do kolan. Oferowane przez nich rozwiązania przemysłowe zapewniają klinikom na całym świecie najnowszą technologię tworzenia solidnych i niezawodnych gniazd protetycznych dla ponad 20 milionów osób na świecie. Dotychczas wykonywano w ProsFit gniazda do protez kończyn przy użyciu formy gipsowej, po czym pacjent musiał wziąć udział w kilku „przymiarkach” wraz z dodatkowymi wizytami u klinicystów, co znacznie wydłużało proces powstawania protezy.

Drukowana w 3D nasadka na kolano od Prosfit

Wcześniejsze metody produkcji ProsFit były zatem czasochłonne i nie gwarantowały spójności produkcji, a szacunkowo dwa na każde 10 gniazd nie spełniało kryteriów jakości. Dzięki technologii druku 3D HP Multi Jet Fusion, firma może oferować w pełni dopasowane do użytkownika, niestandardowe gniazda, w bardziej przystępnej cenie, bez konieczności fizycznej obecności protetyka i wielotygodniowych oczekiwań – czas realizacji uległ zdecydowanemu skróceniu z tygodni do kilku dni.

Porównanie tradycyjnej nasadki na kolano z elementem wywarzanym w technologii druku 3D wytwarzanym przez Prosfit

Zdalne skanowanie 3D

Unlimited Tomorrow specjalizując się głównie w konstruowaniu protez ręki, stworzyło funkcjonalne, trwałe i lekkie protezy w pełni dostosowane do użytkownika w unikalnym i zdalnym procesie, opartym na druku 3D w technologii HP Mutli Jet Fusion oraz skanowaniu 3D. Pobieranie danych od pacjenta na odległość jest możliwe dzięki wysłaniu mu skanera 3D, co oszczędza czas zarówno leczonego, jak i protetyka. Po otrzymaniu danych skanowania niestandardowe oprogramowanie do projektowania aparatów ortopedycznych sprawia, że specjaliści Unlimited Tommorow mogą zaprojektować cyfrowo gniazdo czyli unikalny mechanizm mocowania protezy, dostosowany do każdej osoby, która utraciła kończyny.

Drukowana w 3D proteza ręki wykonana przez Unlimited Tomorrow w technologii druku 3D

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie jest około 30 milionów osób po amputacji – czterech na pięciu mieszka w krajach rozwijających się, a wielu nie ma dostępu do protetyki. Rozwiązania firm takich jak ProsFit i Unlimited Tommorow pozwalają im przezwyciężać ograniczenia związane z niepełnosprawnością i normalnie żyć.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas