AM3D drukuje części samochodowe dla AGH Racing

Druk 3D jest obecnie niezbędny w przemyśle motoryzacyjnym. Większość dużych koncernów, takich jak Nissan i Audi, już korzysta z tej technologii w celu usprawnienia produkcji i redukcji kosztów, a także ze względu na oszczędność czasu, jaką oferuje produkcja addytywna części zamiennych.

BMW i Ford zdecydowały się nawet otworzyć dedykowane centrum druku 3D w celu przyspieszenia produkcji komponentów. Sojusze i partnerstwa między firmami zajmującymi się drukiem 3D i motoryzacją stale rosną.

Centrum Druku, jako wieloletni partner HP, w ramach projektu HP3D.pl oraz AM3D.pl, współpracuje z różnymi środowiskami, w tym uczelniami, promując wśród przyszłych inżynierów technologie addytywne jako innowacyjne metody produkcyjne.

Firma poprzez platformę AM 3D oferuje przemysłowy druk 3D na zlecenie z kalkulatorem kosztów online, co pozwala na oszacowanie nakładów finansowych odnośnie do wytworzenia danego komponentu jeszcze przed rozpoczęciem procesu jego produkcji.

Dzięki platformie AM3D przedsiębiorcy na rodzimym rynku zyskują dostęp do innowacyjnych materiałów, przyspieszenie w rozwoju nowych produktów, a dodatkowo, jak wynika z obserwacji firm już korzystających z takich rozwiązań, oszczędności nawet do 90% kosztów i 80% czasu. 

Optymalizacja bolidu wyścigowego AGH Racing

Wytwarzanie przyrostowe umożliwia lepsze dostosowanie już na poziomie projektowania, dlatego staje się niezbędne szczególnie w sportach motorowych.

Jakub Sznajder – lider zespołu zawieszenia w kole naukowym AGH Racing, z którym Centrum Druku współpracuje w ramach optymalizacji bolidu wyścigowego startującego zawodach z cyklu Formula Student, twierdzi, że „drukowanie 3D jest naprawdę najbardziej opłacalnym i najmniej czasochłonnym sposobem wytwarzania złożonych części. Inne procesy są o wiele kosztowniejsze, a ponadto w naszym samochodzie są elementy, których po prostu nie bylibyśmy w stanie wyprodukować w żaden inny sposób (są one zaprojektowane specjalnie do druku 3D). Ponadto w przypadku niektórych zastosowań — szczególnie w przypadku prototypowania — szybkość druku 3D oznacza, że ​​możemy przeprowadzić zmiany w projekcie w ciągu kilku dni, co naprawdę przyspiesza nasz proces rozwoju pojazdu.”

Coraz więcej zespołów wyścigowych wykorzystuje również techniki przyrostowe w produkcji gotowych elementów, które są faktycznie instalowane w pojazdach.

Eksperymentując z drukiem 3D, studenci  wygrywają nie tylko w międzynarodowych zawodach, takich jak Formula Student, ale również w rywalizacji na rynku pracy. Coraz większa liczba firm chce zatrudniać specjalistów procesów AM i inżynierii materiałowej oraz projektantów, którzy potrafią zrozumieć potrzeby klientów i skutecznie wykorzystać przestrzeń projektową i produkcyjną AM.

Dzięki zaangażowaniu firm takich jak krakowskie Centrum Druku, młode pokolenie inżynierów produkcji może zdobyć praktyczne umiejętności w obszarze przemysłowego druku 3D i tym samym wpłynąć na upowszechnienie tej metody wytwarzania w przemyśle, co wprost przełoży się na bardziej zrównoważony rozwój naszej planety.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas