AGH Space Systems wygrywa zawody European Rover Challenge 2023!

Zespół AGH Space Systems zwyciężył w zawodach European Rover Challenge 2023 i tym samym obronił mistrzowski tytuł wywalczony podczas zeszłorocznej edycji konkursu!

European Rover Challenge to coroczne, międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, odbywające się od 2014 r. Należą one do prestiżowej serii Rover Challenge, podczas której wyłaniane są najlepsze projekty łazików planetarnych na świecie. Konstruktorzy łazika marsjańskiego Kalmana po raz drugi z rzędu okazali się najlepszą drużyną w Europie spośród 25 zespołów zakwalifikowanych do finału, reprezentujących 12 różnych państw, takich jak np. Szwajcaria, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Bangladesz, Egipt czy Turcja, pokonując łącznie 54 zespoły zgłoszone do rywalizacji!

AGH Space Systems trzymało również dodatkowe wyróżnienie Best Performance za występ podczas konkurencji Navigation Task — misji sprawdzającej zdolność łazika do poruszania się po wyznaczonym obszarze autonomicznie. Łazik Kalman okazał się mistrzem, co zresztą już na poprzednich zawodach (IRC w Kanadzie) wprawiło sędziów w zdumienie, gdyż zupełnie nie spodziewali się takich rezultatów.

Previous slide
Next slide

Kalman

Kalman to drugi już łazik planetarny zbudowany przez AGH Space Systems. Jest wyposażony m.in. w systemy  wizyjne umożliwiające zdalne sterowanie oraz dokumentowanie terenu. Zamontowany na konstrukcji manipulator pozwala na przenoszenie przedmiotów czy obsługę paneli. Dodatkowo platforma posiada również tryb jazdy autonomicznej, w którym samodzielnie nawiguje według wskazanych współrzędnych, bez konieczności uprzedniego poznania terenu.

Zasadniczym celem stale udoskonalanego projektu jest zaproponowanie rozwiązań, które będą wsparciem dla astronautów i całego sektora inżynierii kosmicznej. Zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań takich, jak druk 3D, manipulator o sześciu stopniach swobody czy niezależne skrętne koła. Należy pamiętać, że projekt łazika planetarnego Kalman jest bardzo złożony, pracują nad nim elektronicy, mechanicy, informatycy oraz naukowcy, którzy razem tworzą grupę 29 osób.

Misje łazika marsjańskiego AGH Space Systems

Projekt Kalmana ma obecnie ponad 5 lat, a od 2018 roku regularnie bierze udział w zawodach łazików marsjańskich na całym świecie. Debiutował na European Rover Challenge, a od 2019 roku, oprócz zawodów europejskich, corocznie reprezentuje AGH na University Rover Challenge oraz Indian Rover Challenge, gdzie sukcesywnie zdobywa coraz wyższe miejsca (w 2020 r. i 2023  wygrali IRC) Do ostatnich osiągnięć należy 4 miejsce na University Rover Challenge 2022, 1 miejsce na European Rover Challenge 2022, a także 1 miejsce na Canadian International Rover Challenge 2023. Oprócz zawodów zdobył także uznanie sędziów na ogólnopolskich konkursach, np. 1. miejsce w konkursie KOKOS w kategorii Smart Robots w 2021, 2022 i 2023 roku.

AM3D od 2019 roku wspiera koło AGH Space Systems w rozwoju łazika Kalmana drukując w technologii HP Multi Jet Fusion na żądanie wybrane komponenty — między innymi manipulator oraz laboratorium pokładowe, maszty oraz inne części, które mogą być wykonane z tworzyw sztucznych. Dzięki tej współpracy mamy swój wkład w podbój kosmosu!

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas