Addytywna rewolucja w produkcji butów

Coraz więcej producentów chce dostarczać swoim klientom spersonalizowane produkty, a druk 3D staje się idealnym rozwiązaniem w wielu przypadkach, również w  produkcji obuwia. Wiele światowych marek takich jak Adidas, Nike czy Reebok wprowadziło już własne wersje butów drukowanych w technologii 3D.

Podobny trend można obserwować na rynku wkładek obuwniczych, gdzie rośnie oferta firm obiecujących lepsze dopasowanie i wsparcie dla stóp.

Styliści i projektanci coraz śmielej korzystają z drukarek 3D, a branża odzieżowa otwiera się na rewolucyjne pomysły. HP wpisuje się w te trendy i rewolucjonizuje rynek obuwia dzięki uruchomieniu FitStation, nowej platformy, która pozwala dostarczać indywidualnie dopasowane obuwie, dzięki innowacyjnemu skanowaniu 3D, dynamicznej analizie chodu oraz technologiom produkcyjnym.

Platforma FitStation

FitStation od HP rejestruje skan stopy w 3D, dokonuje pomiaru nacisku oraz analizy chodu, tworząc jedyny w swoim rodzaju profil cyfrowy każdej stopy. To pierwsze na świecie tak wszechstronne rozwiązanie, pozwalające na tworzenie indywidualnych zaleceń dotyczących gotowego obuwia, druk wkładek w technologii HP Multi Jet Fusion 3D oraz tworzenie dostosowanych do potrzeb danej osoby butów.

Proces skanowania 3D z wykorzystaniem platformy FitStation by HP

Previous slide
Next slide

Wkładki wydrukowane w 3D

System przechwytywania biometrii HP FitStation, w połączeniu z rewolucyjnym rozwiązaniem do druku 3D (HP Multi Jet Fusion), pozwala uzyskać wkładki, które są wyjątkowo cienkie i lekkie. Ich struktura umożliwia precyzyjną kontrolę sztywności i skręcania bardzo specyficznych obszarów stopy. Proces druku 3D w technologii MJF wykorzystuje materiał o porównywalnej wytrzymałości i elastyczności co polipropylen, a dodatkowo generuje znacznie mniej odpadów niż tradycyjne CNC.

Superfeet i Steitz Secura

FitStation pozwala na wytwarzanie pierwszych na świecie wkładek ortopedycznych przy użyciu drukarki 3D, wykorzystując skanowanie 3D oraz dynamiczną analizę chodu, dlatego Superfeet, lider w dziedzinie innowacyjnych wkładek do butów, rozpoczął pilotażowe wdrożenie tej platformy w wybranych sklepach spośród 4000 placówek, w których są oferowane. Steitz Secura, specjalistyczny producent obuwia ochronnego wytwarzanego w Niemczech, będzie stosować FitStation, by bardziej skupiać się na wygodzie, profilaktyce oraz bezpieczeństwie swoich klientów

Wkładki do butów produkowane przez  firmę SuperFeet w technologii Multi Jet Fusion 3D

Previous slide
Next slide

NFL rekomenduje HP FitStation

Autorska platforma HP jest również wykorzystywana przez futbolistów i zapewnia graczom amerykańskiej ligi NFL spersonalizowane obuwie.

„Urazy kończyn dolnych powodują przerwy w grze, a czasem nawet decydują o przedwczesnym zakończeniu kariery, dlatego buty to nie tylko wydajność, a ważny element wyposażenia ochronnego ”- twierdzi dr Richard Kent, profesor Inżynierii mechanicznej i lotniczej oraz biomedycznej i medycyny ratunkowej na Virginia University, a także członek NFL Musculoskeletal Committee. „Lepiej zaprojektowany but może ochronić przed urazami takimi jak otarcia, zwichnięcia stawów czy nawet złamania”.

System HP używa zastrzeżonych algorytmów w celu dopasowania do powstałego profilu cyfrowego gracza z wcześniej zeskanowanymi obrazami 3D korków piłkarskich Nike, Adidas i Under Armour. System rejestruje do 500 precyzyjnych pomiarów na sekundę. Wysokiej jakości skaner 3D zawiera dziewięć kamer do automatyzacji długości, szerokości i obliczenia wysokości łuku stopy, w celu optymalnego dopasowania. NFL Musculoskeletal Committee, który analizuje dane dotyczące obrażeń i sposobów ich zapobiegania, wybrało HP ze względu na zdolność do produkcji wyjątkowo zindywidualizowanych, najbardziej dopasowanych i zgodnych z anatomią gracza, butów. Wszystkie 32 drużyny NFL korzystają z Fitstation HP od początku sezonu 2019.

Indywidualne dopasowanie

Platforma FitStation tworzy na nowo wrażenia związane z zakupami. To unikatowe rozwiązanie, które rejestruje trójwymiarowe obrazy stopy oraz mierzy nacisk i dynamikę chodu, co pozwala na wygenerowanie szczegółowych zaleceń dotyczących dostosowania obuwia z wkładkami poliuretanowymi, o różnej gęstości, w zależności od potrzeb klienta. Funkcje skanowania 3D urządzenia FitStation pozwalają na zarejestrowanie długości stopy klienta, szerokości i danych objętości oraz porównanie ich z dostępnymi butami, w celu uzyskania idealnego połączenia. FitStation oferuje także zalecenia dotyczące gotowych wkładek, co umożliwia dodatkowe podparcie w bucie.

Buty marki Brooks, które można dostosować do kształtu własnej stopy

Produkcja butów na żądanie

Dzięki platformie FitStation nie tylko klienci odniosą korzyści. Ta nowa technologia może zrewolucjonizować branżę obuwniczą, przekształcając dotychczasowy łańcuch dostaw.

Druk 3D indywidualnie zaprojektowanych wkładek i obuwia

Platforma HP umożliwia bowiem lokalną produkcję dokładnie na czas, dzięki czemu sprzedawcy nie będą musieli przechowywać towaru w magazynie. FitStation pozwoli także na uzyskanie mniejszej liczby zwrotów, zapewniając klientom doskonale dopasowane obuwie, z uwzględnieniem wygody oraz zastosowania.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas