Addytywna produkcja pojazdów podwodnych powered by ecoSUB Robotics

Czy wiecie, że tylko 5% dna morskiego zostało zbadane przez ludzi? Pozostałe 95% nadal stanowi tajemnicę. Znajomość budowy dna morskiego bez wątpienia wpływa na bezpieczeństwo nawigacji, a autonomiczne rozwiązania, które byłyby w stanie pracować w trudnych warunkach, są przyszłością mapowania głębin oceanów.

Ogromny potencjał pojazdów podwodnych chce wykorzystywać sektor wojskowy, naftowy i gazowy, a także naukowcy zajmujący się badaniami klimatycznymi. Zbieranie danych w oceanie może być trudne ze względu na wspomniane powyżej ciśnienie oraz zasolenie, dlatego naukowcom nie udało się jeszcze zmapować całego dna oceanu. Addytywne wytwarzanie z tworzyw sztucznych, odpornych na wilgoć, sól oraz inne substancje pojazdów czy sond badawczych, może to zmienić.

Pojazdy ecoSUB Robotics

ecoSUB Robotics — producent pojazdów podwodnych, zdecydował się na druk 3D kluczowych części swoich pojazdów, testując proszkowe technologie MJF i SLS za pośrednictwem cyfrowej platformy, oferującej produkcję addytywną na zlecenie.

Firma szukała sposobu na wykonanie komponentów drukowanych w 3D, które byłyby w stanie pracować w słonej wodzie, w bardzo niskiej temperaturze i pod ekstremalnym ciśnieniem na głębokości 2500 m p.p.m. Ponadto części musiały być również wodoszczelne i odporne na uszkodzenia, aby chronić cenną elektronikę w pojeździe.

Obudowy są wykonywane w technologii SLS, ze względu na to, że muszą być w żółtym kolorze, a wydruki w tej technologii są białe i łatwiej jest je zabarwić na żółto, niż szare części, jakie powstają w technologii MJF. W przypadku części montowanych wewnątrz, które nie muszą być barwione, używano do produkcji technologii  MJF, która pozwala uzyskać dokładniejsze tolerancje, co oznacza lepsze odwzorowanie detali, a ponadto jest tańsza.

Pojazd podwodny ecoSub Robotics z elementami drukowanymi w technologii SLS i MJF

Jeremy Sitbon — główny inżynier robotyki Marine Robotics Systems w ecoSUB Robotics wyjaśnia, że firma nieustannie poszukuje najbardziej opłacalnego rozwiązania do druku 3D dla swoich pojazdów podwodnych, ale nie chce w ogóle iść na kompromis w kwestii jakości. Druk 3D jest preferowany w stosunku do formowania wtryskowego ze względu na swobodę projektowania, która pozwala wprowadzać w projektach innowacje oraz na ekonomię wytwarzania.

Dla takich firm, jak ecoSUB Robotics ważne jest, aby prototypy i części produkcyjne, które zamawiają, były konkurencyjne cenowo, wysokiej jakości i szybko wytwarzane. Dzięki współpracy z platformą do druku 3D na zlecenie, która oferuje cyfrową produkcję w różnych technologiach, mogą testować odmienne rozwiązanie i wybrać, to które najbardziej sprawdzi się w produkcji ich podwodnych pojazdów, oferując najlepszą jakość wydruków konkurencyjnej cenie.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas