Pierwszy kompleksowy system dla ortotyków, czyli jak wykonać ortezę bez użycia gipsu

Druk 3D stał się nośnikiem nowej rewolucji technologicznej, a jego zastosowania są niemal nieograniczone — od drukowania żywności po broń, odzież i produkty przemysłowe. Znajduje również coraz więcej zastosowań w przestrzeni medycznej, w tym w ortotyce i protetyce (O&P).

Obecnie większość urządzeń rehabilitacyjnych tradycyjnie jest projektowana i wykonywana ręcznie przez ortotyków, dlatego jakość produktu zależy od ich umiejętności i doświadczenia.

Według specjalistów z Ortheo3D zastosowanie technologii cyfrowych w ortotyce i protetyce pozwala skrócić czas projektowania i produkcji zaopatrzenia ortopedycznego oraz znacznie obniżyć koszty ich wytworzenia. Wykonywanie spersonalizowanych ortez, wkładek czy nawet protez, opiera się na obrazowaniu medycznym lub danych ze skanowania 3D, jednocześnie eliminując potrzebę wykonywania odlewów gipsowych.

Personalizacja jest kluczem do zwiększenia efektywności rehabilitacji lub leczenia ortopedycznego, jednak generuje wysokie koszty wytwarzania. Druk 3D natomiast pozwala na digitalizację projektów urządzeń O&P i procesu ich produkcji, umożliwiając szybkie iteracje oraz produkcję w pełni dopasowanych, ergonomicznych aparatów bez ograniczeń związanych z metodą wytwórczą. 

Ortheo3D na Targach i Kongresie OTWorld 2022, Lipsk

Previous slide
Next slide

Premiera rozwiązań dla O&P podczas OT World 2022

Podczas trwających właśnie międzynarodowych targów OTWorld połączonych ze światowym kongresem, które zrzeszają protetyków, ortopedów, specjalistów w dziedzinie obuwia ortopedycznego, techników rehabilitacji, dystrybutorów sprzętu medycznego, inżynierów, lekarzy i fizjoterapeutów Ortheo3D, czyli polski, innowacyjny projekt #medtech z Krakowa, w ramach którego wysoko wykwalifikowani specjaliści pracują nad opracowaniem unikalnych na skalę światową ortez hybrydowych, stworzonych z myślą o dzieciach z niepełnosprawnością ruchową, prezentuje swoje najnowsze osiągnięcia w tym obszarze. 

Przepuszczalne, lekkie i trwałe ortezy w pełni dopasowane do użytkownika, zwiększają komfort i pomagają małym pacjentom prowadzić aktywny tryb życia.

Automatyzacja produkcji ortez

Celem projektu Ortheo3D było również stworzenie systemu, który zwiększy efektywność pracy ortotyków i pozwoli diagnozować więcej pacjentów w krótszym czasie. Wyeliminowano odlewanie i ręczną produkcję, zastępując je technologiami 3D. 

Kompleksowy system Ortheo3D obejmuje nie tylko samą produkcję (addytywną) ortez, ale również dedykowane narzędzia diagnostyczne do pomiarów pacjentów oraz interaktywną platformę z oprogramowaniem AI, wspomagającą pracę specjalistów O&P na każdym etapie.

Zaawansowane narzędzia diagnostyczne, zaprojektowane przez specjalistów Ortheo3D dla O&P

Previous slide
Next slide

Wprowadzenie do ortotyki nowoczesnych technologii, dzięki którym skrócony zostanie czas pobierania miary oraz produkcji precyzyjnie dopasowanych ortez wpływa bezpośrednio na parametry terapeutyczne sprzętu rehabilitacyjnego przy jednoczesnym obniżeniu jego kosztów, co w przypadku produkcji ortez dla dzieci, (na co zwracają uwagę specjaliści z Ortheo 3D), które rosną, ma kluczowe znaczenie. 

Wszyscy specjaliści zainteresowani rozwiązaniami, które zwiększą skuteczność procesu leczenia i rehabilitacji mogą testować rozwiązania Ortheo3D, rejestrując się na bezpłatne warsztaty za pomocą dedykowanego formularza.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas