Epson oficjalnie wchodzi na rynek druku 3D

Firma Seiko Epson Corporation opracowała przemysłową drukarkę 3D, która może wykorzystywać powszechnie dostępne materiały do druku 3D, wytwarzając mocne, dokładne części przemysłowe o różnych rozmiarach i funkcjach.

Drukarki 3D od Epson będą miały szerokie zastosowanie, w tym w produkcji gotowych części i umożliwią użytkownikom masową personalizację swoich towarów, wspierając produkcję małoseryjną.

Premiera urządzenia odbywa się podczas trwającej właśnie Międzynarodowej Wystawy Robotów w Tokio, 8 lat po pierwszej zapowiedzi wejścia Epson na rynek 3D przez  prezesa koncernu — Minoru Usui. 

Przemysłowa drukarka 3D opracowana przez Epson

Unikatowa technologia Epson

Nowo opracowana drukarka 3D firmy Epson wykorzystuje unikalną metodę wytłaczania materiału za pomocą płaskiej śruby (śruby rzędowej o spłaszczonej konfiguracji), takiej jak ta stosowana w precyzyjnych wtryskarkach firmy Epson.

Dzięki tej metodzie drukarka Epson 3D może wytwarzać z różnych popularnych i ogólnodostępnych materiałów w formie granulatu, takich jak żywice, metale, przyjazne dla środowiska biomasy czy materiały PEEK, które mogą zapewnić wysoką odporność cieplną.

Materiały granulowane są na ogół znacznie tańsze niż ich odpowiedniki w postaci filamentów, dlatego oczekuje się, że system umożliwi producentom znaczne oszczędności kosztów. Z granulowanych surowców drukuje się przestrzennie znacznie szybciej, więc oczekuje się, że czas realizacji również ulegnie skróceniu. 

Proces wytłaczania z wykorzystaniem śruby plaskiej

Wytwarzanie za pomocą wytłaczania

Ilość wytłaczanego materiału jest precyzyjnie kontrolowana poprzez regulację ciśnienia w głowicy oraz działanie zaworu uzależnione od prędkości modelowania. Temperatura na powierzchni drukowanego elementu również jest kontrolowana w celu uzyskania wymaganej wytrzymałości dla powstających komponentów.

Drukarka 3D Epson została zaprojektowana do wytwarzania mocnych, dokładnych obiektów z powszechnie dostępnych materiałów, co pozwala na jej wykorzystanie w produkcji gotowych części przemysłowych.

Innowacyjne rozwiązanie Epson idealnie nadaje się do masowej personalizacji, ponieważ może produkować małe partie części dostosowanych do potrzeb klientów z wyższą jakością, krótszymi czasami realizacji i za ułamek kosztów tradycyjnych procesów produkcyjnych. Epson zamierza wprowadzić na rynek drukarkę po dokonaniu niezbędnych ulepszeń, wykorzystując ją wewnętrznie do masowej produkcji niektórych części sprzętu komercyjnego i przemysłowego.

Oprócz przemysłowych drukarek 3D japoński koncern stara się wprowadzać innowacje w produkcji poprzez współtworzenie elastycznych, wysokowydajnych systemów produkcyjnych, które zmniejszają wpływ na środowisko, dążąc do bardziej zrównoważonego rozwoju.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas